Image

Kartoffelbær: koncept og voksende frø fra bær

Et utroligt alsidigt produkt, og det manifesteres ikke kun i madlavning. Blandt resultaterne af kartoffelforarbejdning er ethylalkohol, antimikrobielle stoffer og endda fiberplader, der takket være kartoffelstivelse er klassificeret som miljøvenlige materialer..

Inden for medicin anvendes stoffer fra kartoffelknolde til at udvikle lægemidler, der bremser starten på Alzheimers sygdom, ødelægger kræftceller i mave-tarmkanalen og reducerer betændelse. De gavnlige egenskaber ved kartofler, der tidligere kun var krævet i traditionel medicin, er af særlig videnskabelig interesse..

Nyttige egenskaber ved kartofler

Sammensætning og kalorieindhold [20]

Grundlæggende stoffer (mg / 100 g):Rå kartoflerKogt uden skrælBagt i skrælpommes frites
Vand79,2577.4674.4538,55
Protein2,051.712,633.43
Fedt0,090,100,1314,73
Kulhydrater17.4920.0121.4441.44
Sukker0,820,891,080,30
Fordøjelsesfibre2.122,33.8
Kalorier (Kcal)778696312
Mineraler
Kalium425328550579
Fosfor574071125
Magnesium2320tredive35
Kalk12otte1818
Natrium6241fjorten210
Jern0,810,311,070,81
Zink0,300,270,350,50
Vitaminer
C-vitamin19.77.48.34.7
Vitamin B9femtenni26tredive
PP-vitamin1.0611.3121.3483.004
Vitamin B60,2980,2690,3540,372
Vitamin B10,0810,0980,0670.170
Vitamin B20,0320,0190,0480,039
E-vitamin0,010,010,071.67

Som du kan se fra ovenstående tabeller, bages de mest nyttige kartofler i deres skind, som også ofte kaldes "jakke" kartofler. Brug af kogte knolde er også fordelagtigt, men stegte kartofler bør ikke misbruges, da en sådan varmebehandling dramatisk øger indholdet af fedt og skadelige stoffer, som fordøjelsesenzymer ikke klarer godt med..

Helbredende egenskaber

Den gavnlige virkning af kartofler på forskellige processer i menneskekroppen forklares med tilstedeværelsen af ​​et stort antal nyttige elementer i dets sammensætning. For det første er kartofler en rig kilde til ascorbinsyre eller vitamin C. Selvom de i mindre mængder indeholder de også vitaminer i gruppe B. For det andet leverer kartofler på grund af deres høje stivelsesindhold en betydelig mængde kulhydrater til kroppen og giver en person energi og vitalitet. For det tredje forsyner kartoffelproteiner menneskekroppen med 14 ud af 20 essentielle aminosyrer..

Derudover er kartofler i enhver form og med enhver varmebehandling meget kaliumrige. Dette mineral bidrager til kampen mod hypertension ved at fremme vasodilatation. Kalium er også vanddrivende og er vigtigt for mennesker med gigt, acidose, blærebetændelse og prostatitis. Ved at fremme eliminering af overskydende væsker fra kroppen hjælper kalium det med at opretholde et normalt stofskifte [7].

Jern, fosfor, calcium, magnesium og zink i kartofler hjælper knogles vækst og styrke. Samtidig er det vigtigt, at kroppen opretholder en balance mellem fosfor og calcium, da et overskud af fosfor og mangel på calcium kan føre til øget skrøbelighed i knogler og som følge heraf til osteoporose [8].

C-vitamin, som er så rig på kartofler, er en stærk antioxidant, der deltager i neutralisering af frie radikaler i menneskekroppen og derved hjælper med at forhindre ødelæggelse af celler og bindevæv. Det fremmer kollagenproduktion og hjælper absorptionen af ​​jern [9]. Sammen med vitamin B såvel som magnesium, kalium, fosfor og zink har C-vitamin en positiv effekt på hudens tilstand og lindrer smerter fra mindre forbrændinger [10].

Vitamin B6, der kombinerer med forskellige enzymer, spiller en vigtig rolle i behandlingen af ​​proteiner og kulhydrater og deltager også i processen med fedtstofskifte. Derudover fremmer B6 syntesen af ​​hæmoglobin og forbedrer generelt hæmatopoiesis [9]. Vitamin B9 (folsyre) er til gengæld af stor betydning for DNA-syntese og regenerering af røde blodlegemer. Dens tilstedeværelse i kroppen er især vigtig for kvinder under graviditet, da B9 er involveret i regulering af dannelsen af ​​strukturer i fostrets nervesystem [8].

Tilstedeværelsen af ​​grove kostfibre, især fibre, i kartofler har en positiv effekt på kolesterolniveauer og hjælper med at forhindre tilstoppede arterier. Også fiber hjælper med at normalisere afføring med forstoppelse. Det er sandt, at man skal huske på, at hovedparten af ​​kostfibre ligesom andre nyttige elementer ligger i skræl af en kartoffel eller direkte under den.

I traditionel medicin

I traditionel medicin anvendes kartoffelknoldene ikke direkte, men de produkter, der er opnået i processen med deres forarbejdning, såvel som bladene, blomsterne og frugterne fra kartoffelbusken bruges. For eksempel findes kartoffelstivelse normalt i pulvere og salver, som ordineres til forskellige hudsygdomme. Det bruges også som et bindemiddel til fremstilling af tabletter. Derudover opnås ethylalkohol af høj kvalitet fra kartoffelstivelse..

Hele den øvre del (stængler, blade, blomster, frugter) af en kartoffelbusk indeholder glycoalkaloid solanin, giftig for mennesker og dyr. Imidlertid har videnskabelige undersøgelser vist, at solanin kan være gavnligt i små doser og når det kombineres med andre ingredienser. For eksempel bruges det som et råmateriale til syntese af hormoner i den farmaceutiske industri..

I folkemedicin

I modsætning til traditionel medicin er anvendelsesområdet for kartofler meget bredere i folkemæssige opskrifter. Ved hjælp af kartofler behandler de forkølelse, sår, hjerte-kar-sygdomme, slipper af allergiske reaktioner, og nogle hævder endda effektiviteten af ​​kartofler i kampen mod kræft. Inden behandling med kartofler påbegyndes, er det dog værd at konsultere en læge, da forkert eller utilsigtet anvendelse af kartofler kun kan forværre situationen..

Kartoffelsaft menes at være effektiv til bekæmpelse af mavesår og gastritis. Det normaliserer også fordøjelsesprocessen og lindrer halsbrand. Den positive effekt skyldes primært tilstedeværelsen af ​​stivelse i knoldene - et godt indhyllingsmiddel. Derudover er saften indiceret til diabetikere (mild til moderat diabetes), da det normaliserer kulhydratmetabolisme. Kartoffelsaft hjælper også med at rense kroppen for giftige elementer og toksiner. Til dette formål blandes det ofte med selleri eller gulerodssaft..

Før du starter juice-terapi, anbefales det at udelukke kød, fisk, krydderier og krydderier fra kosten i flere dage og erstatte dem med produkter af vegetabilsk oprindelse. Dette hjælper med at forberede din krop på rå kartoffelsaft..

I tilfælde af forstyrrelser i mave-tarmkanalen anbefales det normalt at drikke et glas juice efter at have vågnet op på tom mave og derefter gå i seng i endnu en halv time, og efter en anden halv time kan du spise morgenmad. Det ti-dages forløb af saftbehandlingen skal følges af en ti-dages pause. Derefter kan kurset gentages igen. Ved hjerteproblemer tilrådes det at drikke 100 ml juice tre gange om dagen før måltiderne. Kurset varer tre uger, hvorefter der kræves en uges pause.

For at forberede kartoffelsaft skal du vælge sunde knolde, der ikke er spiret. Det er vigtigt, at skrællen ikke har en grønlig farvetone, hvilket indikerer tilstedeværelsen af ​​et giftigt stof i knolden. Det anbefales heller ikke at presse juice fra februar og indtil den nye høst af kartofler, da solanin akkumuleres i den, og mængden af ​​nyttige elementer falder..

Udvalgte kartofler skal vaskes, aftørres og føres gennem en saftpresser. En alternativ måde er at rive kartoflerne eller passere gennem en kødkværn og derefter silke gennem ostekladen. Det er bedst at drikke den tilberedte juice med det samme, da den under opbevaring mørkner, bliver rødlig, og dens vitaminaktivitet reduceres markant.

Kartoffelkompresser bruges til forskellige formål. For det første menes de at hjælpe med at slippe af med hoste. Effekten opnås ved at reducere hævelse af luftvejene og øge slimhinden ved at varme op på brystet. For at forberede komprimeringen skal du vaske og koge 3-5 knolde i skrælen. Ælt derefter kartoflerne, læg dem i osteklud og påfør patientens ryg og bryst, og pakk ham med et håndklæde i 45-60 minutter. Proceduren kan ikke udføres på børn under 4-5 år. Komprimeringen er også kontraindiceret, hvis patienten har feber..

For det andet anbefales kartoffelkompresser til ledsmerter. 200-300 g rå kartofler skal raspes og blandes med den samme mængde revet peberrodsrødder. Den resulterende masse skal påføres benene, dækkes med cellofanfilm og opvarmes med uldstof. Normalt sker en sådan komprimering om natten..

For det tredje kan kartoffelkompresser være nyttige, hvis du får mørke rande og poser under øjnene af træthed og søvnmangel. For at forberede komprimeringen skal du vaske og rive en kartoffel på et fint rivejern. Del derefter den resulterende masse i halvdelen, pakk begge dele i gaze og påfør øjnene i 10 minutter.

I tilfælde af akutte luftvejssygdomme, der ledsages af hoste, anbefales det at udføre inhalation over kartofler. Kartofler koges uden salt i lidt vand. Læg et håndklæde oven på hovedet og træk vejret over dampen i 5-10 minutter.

Kartoffel bouillon indeholder mange vitaminer og mineraler, som knolde er rige på. Traditionelle healere hævder, at det kan hjælpe med at lindre hævelse og forbedre hjertefunktionen. Det anbefales at koge kartofler i deres skind og uden salt. Du skal drikke en varm bouillon tre gange om ugen. Det menes også, at kartoffelbouillonbade er gavnlige for hændernes hud, da de gør det blødt og fremmer helingen af ​​små sår..

I folkemedicin bruges kartoffelblomster ud over selve knoldene, hvorfra tinkturer fremstilles. De anses for at være effektive mod svampe. Ifølge opskriften hældes en lille mængde blomster (ca. 1 spsk) med 250 ml kogende vand og insisterede i 3-4 timer i en termokande. En sådan tinktur opbevares i køleskabet i højst to dage. Ved længere opbevaring (inden for to uger) skal den resulterende tinktur blandes med 30 ml alkohol eller vodka.

Nogle traditionelle healere bruger blomstertinkturer til behandling af kræft tumorer. Ifølge opskriften skal 1 spiseskefuld blomster hældes med to glas kogende vand og derefter infunderes i ca. 30 minutter. Lad derefter stå i ca. 3 timer mere i en lukket beholder i ovnen. Den resulterende væske skal drikkes tre gange om dagen, 100 ml. Behandlingsforløbet er 3 uger. Denne behandling skal dog anvendes meget omhyggeligt, da koncentrationen af ​​alkaloider i plantens blomster er meget højere end i knoldene..

I orientalsk medicin

I de klassiske orientalske afhandlinger om medicin var der ingen omtale af kartofler, for på tidspunktet for deres skrivning vidste de ikke om kartofler i disse dele. Imidlertid antages det for eksempel i moderne tibetansk medicin, at denne grøntsag gavner nervesystemet (Rlung-systemet med hensyn til tibetansk medicin), som regulerer alle processer i kroppen..

Den gradvise udtømning af Rlung-systemet fører til ældning af kroppen, og brugen af ​​kartofler hjælper med at opretholde og styrke dette system og bremser aldring. Kartofler har også antidepressive egenskaber og hjælper kroppen med at komme sig efter stress. Derudover betragtes det som en forebyggende foranstaltning for søvnløshed. Desuden har kartofler en positiv effekt på det kardiovaskulære og fordøjelsessystems arbejde..

Ofte er kartofler udelukket fra antallet af sunde grøntsager, da orientalsk medicin klassificerer dem som "afkølende" fødevarer, det vil sige dem, der bremser stofskiftet. Faktisk er det let at kompensere ved at tilsætte ”opvarmende” salt, sort og rød peber, hvidløg, dild eller ghee til kartoflerne..

I tibetansk medicin antages det, at "sygdom kommer ind og forlader kroppen gennem huden." "Udgangen" af sygdommen ledsages normalt af betændelse i huden, som kan håndteres af tyndt skårne kartoffelstykker. Det tilrådes at anvende rå kartofler i tilfælde af forbrændinger i første og anden grad..

I videnskabelig forskning

Kartoflen har længe været og ophører med at være genstand for videnskabelig forskning i forskellige retninger. Denne interesse forklares ved, at kartofler er et produkt, der kan give millioner af mennesker mad og et komplekst sæt nyttige elementer til en minimal pris. Forskere studerer måder at forbedre metoderne til plantning, dyrkning, høst og opbevaring af kartofler på, udvikler metoder til avl af kartofler til bestemte former for dyrkning, og vælger miljøvenlige teknologier til beskyttelse mod skadelige organismer og patogener.

Derudover studeres kartofler aktivt inden for medicin. Eksperimenter med svin har vist, at kartofler, rå eller kogte og spises koldt, har en gavnlig virkning på tarmene og styrker immunforsvaret [11]. Også amerikanske forskere har udviklet en række "gyldne" kartofler, som indeholder flere vitaminer og mineraler. Således giver det næsten 42% af den daglige værdi af vitamin A og 34% af vitamin E til et barn [12]. Denne sort er planlagt til at blive bragt til udviklingslande, hvor folk lider af mangel på sund og sund mad..

Forskerne konkluderede også, at den virus, der oftest inficerer kartoffelbuske, ligner meget et af de proteiner, der forårsager Alzheimers. Nu bruger de denne lighed til at skabe antistoffer, der i det mindste vil hjælpe med at bremse sygdommens debut [13]. Amerikanere mener også, at lilla kartofler hjælper med at dræbe kræftstamceller i tyktarmen. Eksperimenter på mus har vist, at kødet af bagte lilla kartofler reducerer inflammation og undertrykker tumorvækst [14].

Ethylalkohol opnås fra det affald, der genereres under kartoffelforarbejdning, men russiske forskere taler om muligheden for at opnå andre antimikrobielle stoffer af høj kvalitet [15]. Endelig er kartoffelstivelse i Storbritannien blevet anvendt til produktion af bionedbrydeligt fiberplade af medium densitet (MDF), som er kendetegnet ved et højt niveau af miljøvenlighed [16].

I diætetik

På trods af at kartofler indtager en førende position blandt de mest kaloriefattige grøntsager, betragtes de uretfærdigt som et tabuprodukt for folk, der ser på deres tal. Forskere fra US National Nutrition Center gennemførte en undersøgelse og fandt ud af, at kartofler på grund af den store mængde kalium i dets sammensætning hjælper med at fjerne overskydende væsker fra kroppen og dermed endda kan føre til tab af ekstra pund.

Overvægtige problemer opstår kun, hvis kartofler spises stegt eller krydret med fede saucer. I en kogt, stuet eller bagt form kan kartofler endda blive grundlaget for en fastende diæt, hvis de i stedet for fisk og kød bruges sammen med andre grøntsager og krydderier..

På grund af det faktum, at kartofler har god smag og høj næringsværdi, er rige på vitaminer og mineraler, let fordøjes, bruges de meget i baby- og diætfoder. Kartofler anbefales normalt til patienter med kronisk nyresvigt, hjerte-kar-sygdomme, arteriel hypertension, åreforkalkning, gastrointestinale sygdomme. Kartofler anbefales dog ikke til mennesker, der lider af alvorlige former for diabetes mellitus og fedme [17].

I madlavning

Kartofler er en alsidig grøntsag, der bruges i opskrifter rundt om i verden. Kartofler er en vigtig ingrediens i supper og en god sideskål. Derudover sættes det i salater, tærter, kødretter og kartoffelpandekager fremstilles på basis af det. Madlavning af kartofler er let. Både i sig selv og som en del af forskellige retter koges det ofte, koges eller bages i ovnen.

For at skålen bliver så velsmagende som muligt, skal du vælge de rigtige kartofler. I henhold til massens massefylde er det almindeligt at opdele den i 4 typer: A, B, C og D. Type A kartofler indeholder et minimum af stivelse og koger ikke godt. Det bruges oftest til salater. Type B kartofler er gode til fremstilling af chips og type C kartofler er gode til friturestegning. Type D er den mest kødfulde sort og er bedst til gryderetter og puréer.

Mærkning er dog normalt kun på importerede kartofler. I fravær kan du navigere efter farve. Røde kartoffelsorter ("red-tamb", "roseval", "sheri") er kendetegnet ved et højt indhold af antioxidanter og smuldrer ikke under madlavning. Normalt holder disse kartofler godt om vinteren. Hvide sorter ("Erow", "Tiras", "Tsiganka") indeholder en masse C-vitamin, og som regel koger sådanne kartofler godt. Gule sorter (symfoni, rosalinda, adretta) er rige på caroten og bevarer deres form, når de koges.

Kombination med andre produkter

Ifølge tilhængere af en sund diæt er traditionelle kombinationer af kartofler med kød, fisk eller æg uacceptable. Det menes, at stivelsesholdige fødevarer ikke blandes godt med animalske proteiner. Så til fordøjelsen af ​​kartofler udskiller kroppen alkaliske enzymer, som opløses af saltsyre produceret i maven til forarbejdning af kød. Således kommer ikke fuldstændigt fordøjede fødevarer ind i tarmene, hvor gæringsprocessen kan begynde med den aktive frigivelse af toksiner..

Kombinationen af ​​kartofler med vegetabilsk olie, creme fraiche, ost, grønne grøntsager samt bælgfrugter betragtes som sund og nyttig..

Drikkevarer

Kartoffeldrikke har en bestemt smag, men betragtes som meget gavnlige for kroppen. Juice fra rå kartofler og kartoffel bouillon anbefales at drikke som medicin mod forskellige sygdomme. Ofte tilsættes rødbeder, selleri eller gulerødder til kartoffelsaft. Derudover tilberedes en traditionel drink fra knoldene - naturlig levende kvass. Med tilsætningen af ​​havregrynkartofler kan du endda fremstille gelé, der betragtes som et beroligende afgiftende middel..

Farlige egenskaber ved kartofler og kontraindikationer

På trods af den usædvanlige nytte og betydning af kartofler i kosten, kan du kun bruge den med nogle forbehold:

  • kun kartoffelknolde skal spises, da den øverste del af busken (stængler, blade, blomster og frugter) indeholder alkaloid solanin, som kan forårsage forgiftning af kroppen;
  • grønne og spirede kartofler bør heller ikke indtages på grund af deres toksicitet;
  • saft fra rå kartofler kan koges op til maksimalt februar, da derefter begynder solanin at akkumulere i knoldene selv og i deres skind;
  • under tilberedning af kartofler ved en temperatur på 120 grader og derover omdannes aminosyren asparagin indeholdt i dets sammensætning til kræftfremkaldende acrylamid, derfor foretrækkes enhver anden metode til varmebehandling undtagen stegning;
  • kartofler anbefales ikke til overvægtige mennesker;
  • kartofler skal anvendes med forsigtighed til patienter med svær diabetes mellitus.

Vi har samlet de vigtigste punkter om fordelene og mulige farer ved kartofler i denne illustration, og vi vil være meget taknemmelige, hvis du deler billedet på sociale netværk med et link til vores side:

Interessante fakta

Efter indrejse i Europa vandt kartofler ikke straks popularitet blandt bønder. I lang tid var de mistænksomme over for denne plante, da de betragtede den som giftig. Ifølge legenden beordrede kongen af ​​Preussen, Frederik den Store, for at overbevise sine undersåtter om, at kartofler skulle plantes nær sit slot og satte en dagvagt ved siden af ​​det. I tanke om at soldaterne bevogtede noget af værdi, gik bønderne vej til slottet om natten og frarøvede plantagerne. Dette "reklame" -stunt bidrog til distributionen af ​​kartofler blandt de lokale beboere.

I Frankrig spillede kartofler rollen som en prydplante i lang tid og voksede udelukkende i botaniske haver. High Society-damer vævede kartoffelblomster i deres hår, og mænd bar dem i boutonnieres. Et forsøg fra royalty at introducere planten i landbrugslivet viste sig at være en fiasko. Først i det 18. århundrede lykkedes det agronomen og apotekeren Antoine Parmentier gradvist at overvinde folks modstand. Han var involveret i populariseringen af ​​kartofler og arrangerede middagsfester, hvor han behandlede gæsterne kartoffelretter. Således var det ham, der formåede at lægge grundlaget for dyrkning af kartofler som en vegetabilsk afgrøde..

I Rusland mødte folket også fremkomsten af ​​en ny kultur med frygt og mistillid. Kartofflen blev kaldt "det forbandede æble" og "skøgenes frugt", og prædikanterne for de gamle troende forbød simpelthen at dyrke denne plante. Imidlertid greb myndighederne til voldelige foranstaltninger og tvang bønderne til at plante den "mistænkelige" grøntsag. Som et resultat fejrede massepopulære oprør i midten af ​​det 19. århundrede, kaldet "kartoffeloptøjer", over hele landet..

Det er interessant, at kun 50 år efter de russiske "kartoffeloptøjer" i guldsukkens æra i Alaska værdsatte guldminearbejdere kartofler værd at være guld. Og alt fordi kartoffelknolde har en høj ernæringsværdi og er rige på C-vitamin, hvilket hjalp guldprospektorer med at bekæmpe skørbug og andre sygdomme..

De vidste meget om kartofler i Irland, hvor denne rodafgrøde blev basisfødevarer for bønder i det 18. århundrede. Desuden var landets befolkning så afhængig af denne billige grøntsag, at en afgrødesvigt forårsaget af en sygdom importeret fra Amerika førte til en reel katastrofe. Irland blev grebet af den store kartoffel hungersnød, der dræbte en million mennesker. Cirka en million flere mennesker forlod landet og flygtede fra manglen på mad [18].

Dette er sandsynligvis grunden til, at ordet dukkede op i Irland "kartofler og ægteskab er to for alvorlige ting til at joke med" [19]. De elsker også kartofler i Tyskland, hvor der er en analog af det russiske ordsprog "tåber er heldige". Tyskere siger normalt "de dummeste bønder har de største kartofler". Og på russisk er der et ordsprog "et bord uden kartofler er som et parti uden harmonika".

De sang og udødeliggjorde kartofler ikke kun i folkekunst. For eksempel afbildede mange malere i deres malerier blomstrende kartoffelmarker, processen med at plante og høste kartofler og endda processen med at spise dem. Selv Vincent Van Gogh, der havde en hel række malerier: "Kartoffelspisere", "Kvinden, der graver kartofler" og "Kartoffelkurven".

Derudover skrev de digte og sange om kartofler. For eksempel lyder sangen "Kartoffel" i filmen "Morgenmad på græsset" (musik af V. Shainsky, tekst af M. Lvovsky), og Vladimir Vysotsky sang sin egen sang "Comrades Scientists". Til gengæld skrev digteren Ivan Demyanov et børnedigt om kartofler:

At mine håndflader er sorte,
Ingen skælder på mig.
Kartofler med min bedstemor
Vi plantede ved wattle hegnet!
Snart her på de bløde skråninger,
Hvor skuret opvarmede siderne,
Mange grønne buer
Maj vil binde på højderyggen.
Efter gul, hvid, blå
Lysene lyser -
De vil være så smukke,
Vores senge ved floden!
Må mine håndflader være beskidte,
Jeg er allerede vant til at arbejde...
Og der er ingen smagere kartoffel,
At du vil plante dig selv i højderyggen!

Talrige museer og festivaler dedikeret til det er det bedste bevis på kartoffels betydning i vores liv. Og 30. maj er verdens kartoffeldag. Også rundt om i verden demonstrerer folk deres kærlighed til denne grøntsag ved at opføre monumenter til den:

Desuden blev kartofler i 1995 den første grøntsagsafgrøde, der blev dyrket i nul tyngdekraft - på Columbia-rumfartøjet. Men selv på jorden sidder opdrættere ikke inaktiv. De formåede at udvikle en blød og meget øm kartoffelsort kaldet "La Bonnotte". Selv om denne kartoffel ifølge legenden blev opdrættet af inkaernes øverste gud. "La Bonnotte" plantes og høstes udelukkende manuelt og ikke mere end 100 tons om året. Og prisen for et kilo af en sådan delikatesse når 500 euro.

Botanisk beskrivelse

Fra et botanisk synspunkt er kartofler en flerårig knoldplante af natskyggefamilien. Men i hverdagen kaldes kartofler ofte det ”andet brød”, fordi de sammen med hvede, ris, majs og sukkerrør er blandt de fem vigtigste afgrøder i verden [1,2].

Historie

Kartoffelhistorien går mere end et årtusinde tilbage, og forskere mener, at vilde arter af denne plante for første gang begyndte at blive spist tilbage i det 5. århundrede f.Kr. gamle indianere, der boede i Sydamerika. Hvornår og hvordan kartoflen forlod sit hjemland vides ikke med sikkerhed, men det menes, at den kom til Europa gennem den iberiske halvø og de britiske øer i midten af ​​det 16. århundrede [3].

I Spanien og især i Irland blev kartofler hurtigt et solidt hæfteklammer til den lokale diæt, men i resten af ​​Europa var de ikke særlig populære og blev i lang tid betragtet som djævelens arbejde. Ikke desto mindre spredte oplysninger om kartoflernes sande værdi sig over tid gennem den gamle verden, og i modsætning til den oprindelige mistillid begyndte de at dyrke og spise dem i Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig og andre europæiske lande..

Den første, der i slutningen af ​​det 16. århundrede beskrev kartoflen og tildelte den det moderne videnskabelige navn Solanum tuberosum (latinsk tuberøs natskygge), var den schweiziske botaniker Kaspar Baugin [4]. Hvad det almindelige navn for kartofler angår, varierer det fra land til land. Så for eksempel kommer det russiske navn "kartoffel" fra det tyske ord "kartoffel", som igen blev lånt fra det italienske sprog. I Italien blev kartofler kaldet "tartufoli" analogt med en trøffel (it. Tartufo), fordi dens knolde ligesom trøffelknolde er placeret under jorden.

Det engelske navn "kartoffel" kommer fra det spanske ord "patata". Spanierne vedtog til gengæld navnet fra indianerne og kombinerede deres ord "papa" (kartoffel) og "batata" (søde kartofler). I Frankrig kaldes kartofler stadig "pomme de terre" (fransk for et jordisk æble) [5].

Sorter

I betragtning af det faktum, at kartofler er en uhøjtidelig plante, kan de dyrkes på jord af en lang række i deres sammensætning, uanset karakteristika ved klimatiske forhold og temperatursvingninger [6]. Derfor dyrkes denne kultur i mere end hundrede lande i verden med et tempereret, subtropisk og tropisk klima. For at opnå en høst af høj kvalitet skal du dog vide, hvilken sort der er egnet til jorden og vejrforholdene i et bestemt område..

Der er et stort udvalg af kartoffelsorter (ca. 4.000), der spænder fra forskellige vilde arter i Sydamerika til arter, der omhyggeligt opdrættes af opdrættere. Opdelingen af ​​sorter i kategorier sker normalt afhængigt af modningsperioden: 70-80 dage (tidlig modning), 90-120 dage (midt modning), 140-150 dage (sen modning) [1].

Ud over sådanne berømte sorter som Adretta, Riviera, American eller Granada, der svarer til de traditionelle ideer om udseendet af kartofler (brunlig skræl og lysegult kød), er der også meget usædvanlige sorter med farvet kød eller en bølget ydre farve. For eksempel har Vitelotte kartoffel en rig lilla kødfarve, mens All Blue kartoffel har både en blå hud og kød. Bikini-sorten har en usædvanlig rødgul hud, Christina-knoldene har en mørkerød hud og Shetlands kartofler er sorte udvendigt..

Voksende funktioner

Kartoflen betragtes som en flerårig plante og hjemme i Sydamerika findes den ofte i naturen. Men i Europa dyrkes den som en årlig plante. Afhængigt af sorten kan en kartoffelbusk vokse fra 30 til 150 cm i højden og have 4 til 8 stilke. Bladernes farve varierer fra lysegrøn til mørkegrøn med en brun nuance [1]. Små blomsterstande af hvid, lyserød eller lilla farve vises normalt på spidserne af stilkene afhængigt af sorten..

Tættere på efteråret dannes frugter på busken - små kødfulde bær af grøn-hvid farve. Toppe og bær indeholder det giftige stof solanin, der beskytter planten mod skadelige bakterier og insekter. De knolde, der bruges til mad, er placeret under jorden. På ydersiden af ​​kartoflen er der såkaldte øjne (fra 3 til 15 knopper pr. Knold), som efterfølgende udvikler sig til unge skud. Kartofler kan dyrkes på ethvert åbent felt, i drivhuse og endda i potter.

Plantningstiden for denne plante afhænger af knoldernes modning. Tidlige sorter plantes normalt, når jorden opvarmes til 10 ° C, selvom nogle gartnere vælger månedage til plantning af kartofler. Imidlertid begynder plantemateriale at blive klargjort 30-40 dage før afstigning. Knolde på størrelse med et kyllingæg, valgt om efteråret, er spredt på gulvet eller lagt ud i ét lag i kasser og opbevaret ved en temperatur på 12-15 ° C, altid i lyset og ved høj luftfugtighed.

Plantningen af ​​kartofler i sig selv kan udføres på forskellige måder afhængigt af jordens tæthed. I varme klimaer og let løs jord er der lavet huller til kartofler, mens der i fugtigt klima klippes kamme til kartofler i fugtig jord, hvilket hæver plantningen over jordoverfladen. Nogle gange anvendes en frøformeringsmetode. For at gøre dette skal du tage frø fra modne kartoffelfrugter og plante dem i kasser og efterlade dem på et oplyst sted. Frøplanter 13-15 cm høje transplanteres i begyndelsen af ​​maj.

Dyrkning af kartofler ledsages altid af skadedyrsbekæmpelse. Colorado kartoffelbaglen og wireworm er en reel plage for kartoffelplantager. Larver og voksne fra Colorado-kartoffelbaglen spiser både kartoffelbuskens blade og knoldene selv. Hvad angår wireworm er faren kun larven til dette insekt, der gnaver ved rødderne og knoldene, hvilket fører til visning og forfald af planten. For at slippe af med disse skadedyr skal du bruge kemikalier..

Valg og opbevaring

Du bør ikke tage grønne eller allerede spirede kartofler, de indeholder alkaloider, der kan fremkalde forgiftning. Små huller, dybe riller og brune pletter indikerer, at kartoflerne har været udsat for skadedyr. Kartofler af god kvalitet skal være faste og elastiske uden ydre skader eller mangler. Hvis kartoflen bukker under neglens tryk, og væsken begynder at sive ud af den, blev der sandsynligvis anvendt nitrater i dyrkningen. Og når du gennemborer skræl af en god kartoffel uden pesticider med fingerneglen, vil du høre en ringende skarp lyd.

Hvis du har brug for at vælge kartofler til opbevaring til vinteren, er mellemstore og sene modningssorter velegnede. Det er også værd at være opmærksom på rodafgrødens størrelse. Mellemstore til små knolde indeholder flere næringsstoffer. Derudover afhænger kartoffelens modenhed af skrælets tykkelse - jo tykkere den er, jo mere moden kartoffel er, og jo bedre skal den opbevares. Skrælede og tørrede knolde opbevares bedst ved 2-7 ° C. Kartofler skal også sorteres fra tid til anden for at slippe af med rådne rodafgrøder for at undgå spredning af infektioner..

  1. Dubrovin Ivan. Alt om almindelige kartofler. - M.: Eksmo-Press, 1999. - 96 s..
  2. National Potato Council, kilde
  3. Kartoffelhistorie, kilde
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Den komplette bog med kartofler: Hvad enhver producent og gartner har brug for at vide. Træpresse. Portland, London. 2011.
  5. Wikipedia, kilde
  6. Fatyanov V.I. Kartofler. - M.: OlmaMediaGroup. 2010. - 67 s.
  7. Kartoffels egenskaber, kilde
  8. Hvordan kan kartofler gavne mit helbred, kilde
  9. Kartoffel ernæring, kilde
  10. Sundhedsmæssige fordele ved kartoffel, kilde
  11. Society of Chemical Industry. Kartoffelsalat kan hjælpe immunforsvaret. ScienceDaily, 25. juni 2017, kilde
  12. Ohio State University. "Gylden" kartoffel leverer masser af vitamin A og E. Public Library of Science, 8. november 2017, kilde
  13. American Society for Biochemistry and Molecular Biology. Kartofler kan være nøglen til behandling af Alzheimers, ScienceDaily, 16. august 2008, kilde
  14. Warner Bryan. Farverige kartofler kan pakke kraftigt kræftforebyggende slag. Penn State, 26. august 2015, kilde
  15. Kulichenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. Undersøgelse af den kemiske sammensætning og antimikrobielle aktivitet af periderm af kartoffelknolde // Pharmacy and Pharmacology №4 (11). - Pyatigorsk, 2015, kilde
  16. Nyt genanvendeligt byggemateriale, delvist fremstillet af kartofler, kan hjælpe med at løse affaldsproblemet. University of Leicester. 31. oktober 2013, kilde
  17. Kapitanova E.K. Ode til kartofler // Medicinske nyheder №10. - Minsk, 2015, kilde
  18. Kartoffelhistorie, kilde
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Europæisk kiste. Kulinariske mesterværker i verden. - SPb.: Forlag "Neva", 2006. - 368s.
  20. National Nutrient Database, kilde

Det er forbudt at bruge materiale uden vores forudgående skriftlige samtykke..

Administrationen er ikke ansvarlig for ethvert forsøg på at anvende nogen opskrift, rådgivning eller diæt og garanterer heller ikke, at de angivne oplysninger vil hjælpe eller skade dig personligt. Vær forsigtig og konsulter altid en passende læge!